ГоловнаПРО ФЕДЕРАЦІЮІсторія ППС
 Версія для друку

Історія розвитку та характеристика пожежно-прикладного спорту

 

Ще у 30-х роках минулого століття було започатковано пожежно-прикладний спорт, який був дуже розповсюдженим та популярним на теренах колишнього Радянського союзу. Перші Всесоюзні змагання, які відбулися
у м. Москві в 1937 році стали початком історії розвитку пожежно-прикладного спорту.

У 1945 році було розроблено Правила і програма проведення Всесоюзних особисто-командних змагань.

Пізніше (1963 році) пожежно-прикладний спорт, як неолімпійський вид спорту був включений до Єдиної Всесоюзної спортивної класифікації. Це давало спортсменам право на присвоєння їм спортивних звань та розрядів.
А з появою спортивних комплексів критого типу стало можливим проведення змагань та тренувань не лише влітку, а й у зимовий період.

У 1964 році була створена Федерація пожежно-прикладного спорту України, яка і по сьогодні є основним організатором з проведення міжнародних та всеукраїнських змагань з пожежно-прикладного спорту. Вона має статус національної і до її складу входять, у вигляді відокремлених підрозділів, громадські організації з пожежно-прикладного спорту з усіх областей та міста Києва. Президентом Всеукраїнської громадської організації «Федерація пожежно-прикладного спорту України» є Рева Григорій Васильович.

 

У 2002 році створюється Міжнародна спортивна федерація пожежних та рятувальників. Метою створення якої стало пропаганда і розвиток пожежно-прикладного (рятувального) спорту на міжнародному рівні, організація і проведення чемпіонатів світу та Європи. Очолює міжнародну федерацію Пучков Володимир Андрійович (Російська Федерація).

Наша федерація також є членом цієї міжнародної організації, яка на сьогодні об’єднує 20 країн світу: Австрія, Азербайджан, Білорусь, Болгарія, Іран, Казахстан, Латвія, Литва, Монголія, Німеччина, Південна Корея, Польща, Росія, Словаччина, Туреччина, Узбекистан, Хорватія, Чехія та Естонія.

Українська збірна (доросла вікова група), членами якої є всі «динамовці», двічі ставала чемпіоном світу: у 2010 році (м. Донецьк) та у 2013 році
(м. Чинджу, Республіка Корея). Тричі ставала срібним призером у загальнокомандній першості світу: у 2004 році (м. Мінськ, Республіка Білорусь); у 2006 році (м. Тегеран, Ісламська Республіка Іран) та у 2016 році
(м. Острава Чеської Республіки). Три рази ставала третьою: у 2002 році
(м. Москва, Російська Федерація), 2009 році (м. Уфа, Російська Федерація) та у 2012 році (м. Анталія, Республіка Туреччини).

У 2005 році збірна команда України завоювала загальнокомандну «бронзу» на чемпіонаті Європи, який відбувся у м. Острава Чеської Республіки, а також неодноразово ставала чемпіоном та призером багатьох інших міжнародних змагань.

Українські спортсмени неодноразово ставали переможцями, призерами та рекордсменами світу в індивідуальних та колективних видах програми змагань: ЗМСУ Руслан Косенко, ЗМСУ Ігор Дагіль, ЗМСУ Євген Бельченко, ЗМСУ Юрій Сафатюк, МСМКУ Олександр Будник, ЗМСУ Олександр Андрійчук, ЗМСУ Андрій та Сергій Присяженки, ЗМСУ Арсен Іпієв, МСУМК Віктор Голонговський та інші).

Варто зазначити, що кузнею підготовки майбутніх чемпіонів є юнацький пожежно-прикладний спорт. І Федерація пожежно-прикладного спорту України разом з Добровільним пожежним товариством України (далі – ДПТ України) немало часу та уваги уділяє його розвитку. Юнацька збірна команда України з пожежно-прикладного спорту є однією з найсильніших у світі. Із семи проведених юнацьких чемпіонатів світу: у 2011 р. (м. Санкт-Петербург, Російська Федерація) вона здобула загальнокомандну перемогу, та 5 разів ставала бронзовим призером.

Золотими літерами в історії розвитку пожежно-прикладного спорту прописані прізвища заслужених спортсменів та тренерів України, які дали вірний напрямок руху цієї дуже потрібної справи: Василь Герасименко, Михайло Кабанов, Олег Стоянович, Іван Белюженко, Микола Хорошок, Василь Ковшун, Володимир Белов, Володимир Желізко, Вячеслав Чучковський, Віктор Клейков, Григорій Рева, Павло Скуба, Віктор Ківіренко, Юрій Тимошенко, Віктор Корсунський, Олександр Шерстюк, Валерій Лютенко, Олександр Тарасов, Ігор Громадський, Іван Душенко, Володимир Новгородченко, Анатолій Шевченко, Віталій Меренков, Микола Петрук, Ігор Безкровний та інші.

Починаючи з 1988-го, кожного року в травні місяці Україна запрошує команди (країни) для участі у Міжнародних змаганнях пам’яті пожежних-героїв Чорнобиля. Метою проведення цих змагань є вшанування пам`яті пожежних-героїв, які загинули під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та набуття майстерності й укріплення дружніх стосунків між рятувальниками різних країн. До речі Україна більше 10 разів ставала чемпіоном цього престижного міжнародного турніру, який входить до плану проведення спортивних заходів Міжнародної спортивної федерації пожежних та рятувальників.

Великою подією є залучення до участі у змаганнях з пожежно-прикладного спорту дівчат та жінок. Так у четвертий раз в історії цього спорту, у цьому році на чемпіонаті світу, який відбудеться у Болгарії дівчата будуть демонструвати свої спортивну майстерність. В Україні ця прекрасна категорія спортсменів тільки започатковує свій шлях до розвитку.

На сьогоднішній день Федерація пожежно-прикладного спорту України разом з Мінмолодьспортом України, ДСНС України, ФСТ «Динамо» України, ДПТ України та іншими громадськими організаціями вирішує певні завдання з питань розвитку та популяризації пожежно-прикладного спорту як у країні, так і за її межами.

Кожного року в країні за підтримки Міністерства молоді та спорту України проводяться такі всеукраїнські та міжнародні змагання:

чемпіонати України з пожежно-прикладного спорту у приміщеннях, як серед юнаків (юніорів) так і дорослих;

чемпіонати України з пожежно-прикладного спорту, як серед юнаків (юніорів) так і дорослих -  на літніх навчально-спортивних комплексах;

Кубок України з пожежно-прикладного спорту.

Міжнародні змагання пам’яті пожежних-героїв Чорнобиля (до участі допускаються команди (країни) – члени Міжнародної спортивної федерації пожежників та рятувальників та українські команди за запрошенням).

Пожежно-прикладний спорт, який визнаний в країні неолімпійським включає такі дисципліни (вправи): подолання 100-метрової смуги з перешкодами; підіймання по штурмовій драбині; підіймання по висувній драбині; двоборство (поєднання перших двох дисциплін); пожежна естафета (складається з 4-х різних етапів по 100 м кожний) та бойове розгортання.

В Україні, у кожній області діють літні спортивні навчально-тренувальні комплекси з пожежно-прикладного спорту. А також 12 спеціалізованих спортивних навчально-тренувальних комплексів критого типу (м. Вінниця,
м. Дніпропетровськ, м. Запоріжжя, м. Івано-Франківськ, м. Київ,
м. Кузнецовськ (Рівненська обл.), м. Луганськ, м. Миколаїв, м. Нетішин (Хмельницька обл.), м. Полтава, м. Черкаси та м. Чернівці) на яких спортсмени відточують свою спортивну майстерність.

Загалом, за час існування пожежно-прикладного спорту в Україні підготовлено: 8 заслужених майстрів спорту України; 37 майстрів спорту України міжнародного класу; близько 1000 майстрів спорту України, 21 заслужений тренер України.

 

 

    Твіт